Dalies ar saviem draugiem!

Vai studiju gadus tu atcerēsies kā sava mūža visskaistāko laiku? Es – noteikti jā! Un tāpat arī daudzi mani kursa biedri. Taču ne visi zina par organizāciju, kura ir pelnījusi pateicību par daudzām studentu iespējām un privilēģijām. 90. gadu sākumā šī organizācija veicināja atteikšanos no obligātā militārā dienesta. Vēlāk tā panāca, ka galvaspilsētā studējošajiem ir atlaide Rīgas sabiedriskajā transportā, vajadzības gadījumā studenti var pretendēt uz bezdarbnieka statusu, turklāt studiju līguma darbības laikā nevar tikt paaugstināta studiju maksa. Un tas ne tuvu nav pilnīgs panākumu uzskatījums! Kas ir šī organizācija? Tā ir Latvijas Studentu apvienība (LSA). Un šodien tu uzzināsi vairāk par tās pašreizējo prezidenti Mairu Belovu.

Prioritātes LSA vadībā

Maira Belova un LSA valde

Reizi gadā notiek mūsu valsts studentijas lielais notikums – LSA Kongress, kurā visu Latvijas augstskolu studenti izvēlas LSA prezidentu. Šopavasar uz otro termiņu ievēlēta Latvijas Universitātes studente Maira Belova. Par vienu no saviem mērķiem viņa izvirzījusi LSA ietekmes stiprināšanu gan Izglītības un zinātnes ministrijā, gan arī citās ministrijās, kuru pārraudzībā ir kāda no augstākās izglītības iestādēm. Tāpat arī par svarīgām viņa atzīst vajadzības stiprināt studentu vienotību un pārstāvēt viņu intereses pie augstākās izglītības politikas veidotājiem.

Maira Belova: izglītības sistēmai vajadzīga izlēmīga rīcība

Runājot par Latvijas izglītības sistēmas uzlabošanu, Mairas pirmais ieteikums ir – neklusēt. Daudz efektīvāk ir diskutēt par problēmām, lai kopīgi ar domubiedriem rastu tām risinājumu. Svarīga problēma ir skolotāja profesijas nepietiekamais prestižs. Tā saknes varētu būt meklējamas apstāklī, ka izglītība ilgstoši ir bijusi prioritāte priekšvēlēšanu lozungos, nevis reālos darbos. Maira tic, ka, ņemot vērā izglītības īpašo nozīmi tautsaimniecības un nācijas attīstībā, Latvijas valstij ir nepieciešama ātra un izlēmīga politiskā rīcība. Cerības raisa tas, ka šobrīd Izglītības un zinātnes ministrija ir ķērusies pie skolu tīkla sakārtošanas un pedagogu darba samaksas modeļa izstrādes, kā arī plāno uzsākt darbu pie skolotāju sagatavošanas augstskolās.

Iedvesmojoties no izcilākajiem paraugiem

Maira tic, ka katra Maira Belova, dodot LSA prezidentes zvērestudiena jāpieņem kā izaicinājums, iemācoties kaut ko jaunu. Kad vien ir piemērota situācija, jauniete cenšas praktiski pielietot savas teorētiskās zināšanas. Paralēli studijām viņa izglītojas, apgūstot LU OpenMinded tiešsaistes kursus. Šobrīd tas ir LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes profesora I. Austera tiešsaistes kurss “Būt modram un sasniegt mērķi. Psiholoģijas kurss par to, kā neļauties kārdinājumiem.” Studente saka: “Man šis kurss vēlreiz atgādina, ka nevar uzticēties savām nojausmām un emocionālajām reakcijām, jo tās bieži vien cilvēkus maldina.” Tikpat interesanti vakaros ir lasīt grāmatas vai skatītos TED talk video – tajos ir idejas, ar kurām vērts pēc tam dalīties un pielietot ikdienā.

Brīvajā laikā Maira labprāt apmeklē teātra izrādes un dodas pastaigās. No filmām viņai parasti ļoti patīk uz patiesiem notikumiem un vēsturi balstītās. Mīļākā filma ir režisora Džastina Čedvika radītais darbs „Mandela: Ilgais ceļš uz brīvību” (Mandela: Long walk to freedom). Tā veidota pēc kādreizējā Dienvidāfrikas prezidenta un Nobela miera prēmijas laureāta Nelsona Mandelas autobiogrāfiskās grāmatas motīviem. Maira atzīst: “Nelsonu Mandelu uzskatu par līderi, no kura var iedvesmoties cīņai par demokrātiju, atbrīvošanu, tautas cilvēktiesībām un vienlīdzību. Filmu caurvij vērtību tematika.”

Grāmatas palīdz atcerēties pamatvērtības

Maira Belova ceļojotSavukārt grāmata, kuru Maira jau kopš bērnības ik pēc dažiem gadiem mīl pārlasīt, ir Astridas Lindgrēnes “Ronja – laupītāja meita”. Tajā atainots, kā skarbā laupītāju vidē bērni ir tie, kas ar savām darbībām ietekmē pieaugušos un liek tiem aizdomāties patiesu draudzību, mīlestību, savstarpējo cieņu un izpalīdzību. Tāpat arī – par naida un savstarpējas konkurences negatīvajām sekām. “Nereti ikdienas steigā un saspringtajā vidē cilvēkiem nākas piemirst par tik vienkāršām atziņām, tāpēc ir vērts paņemt rokās bērnības grāmatas un tās vēlreiz pārlasīt,” saka jauniete.

Šovasar Maira grasās apgūt klavierspēles pamatus. Pat tajā laikā, kad viņa neveic savus LSA prezidentes pienākumus, jauniete uzskata izglītību par vienu no savām pamatvērtībām. Viņasprāt, izglītības iestādes jāaplūko plašā kontekstā, nevis kā izolētas iestādes, kur katrs gūst sev kādu pašlabumu. Maira tic: “Izglītība var atrisināt daudzas problēmas pasaulē, un attīstības garants kā globālā, tā Latvijas mērogā ir izglītota tauta.”


Dalies ar saviem draugiem!