Uzņēmēji

Uzmanības ekonomikā valūta esam mēs, tehnoloģiju lietotāji

Deivids Brauns (David Braun) ir godalgots ekstrēmo sporta veidu sportists, uzņēmējs, lietotāju pieredzes (UI/UX) dizaineris un mentors. Bērnībā dzīvojis Kenijā, viņš ieguvis mīlestību pret skriešanu, kas materializējusies skrējēju sociālajā platformā DASHR. Šī aplikācija analizē katra lietotāja skriešanu un piedāvā komunicēt ar citiem skrējējiem vai iesaistīties skriešanas pasākumos, kas atrodas netālu un ir līdzīgā grūtības pakāpē. Lielu daļu sava laika Deivids veltī, palīdzot jauniem uzņēmējiem.

 

Kāds ir jūsu vēstījums pasaulei?

Mūsu digitālajā pasaulē ir daudz uzmanības novērsēju. Mēs dzīvojam uzmanības ekonomikā (attention economy), kur produkti ir veidoti, lai lietotājs tiem veltītu iespējami daudz laika. Tādēļ nepietiek laika, kuru veltīt sev pašam. Tas izraisa stresu, nemieru un depresiju, kā arī ierobežo produktivitāti. Šo problēmu risinājumu piedāvā biohakings (biohacking). Trīs tā vērtīgākie elementi ir regulāra vingrošana, uzmanības pievēršana miega kvalitātei, kā arī apzinātības un meditācijas praktizēšana.

Vai šajā sfērā pamanāmus panākumus var gūt ikviens – arī tāds, kurš nav veltījis dzīvi šīm lietām?

Jā, tas ir iespējams. Ir viens elpošanas vingrinājums, kas man deva gandrīz supercilvēka spējas. Vingrinājuma dēļ es ne tikai varēju trīskāršot laiku, kuru varu pavadīt ar aizturētu elpu, bet varēju arī divkāršot piepumpēšanās reižu skaitu (es piepumpējos cik daudz vien varēju, tad veicu vingrinājumu, un uzreiz pēc tam piepumpējos atkal, šoreiz – divreiz vairāk reižu nekā pirms brīža).

Jūs esat stāstījis par to, kā tehnoloģiju lietošana izraisa depresiju un citas problēmas. Bet cilvēks taču pieņem izvēli šīs tehnoloģijas lietot! Varbūt viņš saņem to, ko ir pelnījis?

Es nesaku, ka tehnoloģiju lietošana pati par sevi ir slikta, jo es pats tās daudz izmantoju. Mans vēstījums ir par balansa atrašanu, novēršot to, ka tehnoloģijas pārņem kontroli pār cilvēka dzīvi. Taču daudzas mūsu lietotās aplikācijas un produkti ir veidoti ar mērķi izmantot mūsu uzmanības ilgumu. Uzmanības ekonomikā (attention economy) cilvēku uzmanība ir valūta, un produkti par to sacenšas. Click To Tweet Pie tam produktiem šajā ziņā ir labi panākumi, jo tie izmanto psiholoģiskās tehnikas. Ja vien nav ļoti stiprs gribasspēks, vienā brīdī tiek zaudēta kontrole pār tehnoloģiju lietošanu.

Ko varat rekomendēt mūsu lasītājiem ikdienas dzīves uzlabošanā?

Vispirms jāgrib dzīvi uzlabot, tad jāizvēlas konkrēta sfēra, un tad jāizvēlas piemērota tehnika. Pirmais solis – saprotot, ka paradums veidojas 30 dienas, jāizmanto no spēlēm aizgūtas (gamification) tehnikas. Piemēram, atkārtot labo lietu katru dienu un atzīmēt to kalendārā, lai būtu vēlme nepārtraukt šo panākumu ķēdi. Otrais solis – lietot mikro paradumus. Piemēram, ja grib ir noskriet 5 kilometrus katru dienu, par mērķi jāizvirza skriešanas kurpju uzģērbšana (jo ar tām kājās skriešana šķitīs dabiskāka). Un trešais solis – izmantot atskaites partneru palīdzību. Tie ir cilvēki, kuru priekšā esmu atbildīgs par to, vai pieturos pie sava mērķa īstenošanas.

Paldies par interviju!

Lauris Krolis

Recent Posts

Ielu muzikante Iveta Everte

Iveta Everte jau gadiem ilgi spēlē vijoli tunelī. Intervijā blogam Interesanti.eu viņa pastāstīja par savu…

6 months ago

Intervija ar Kārli Ozolu, 220.lv Marketplace pārdošanas vadītāju

Tuvojas biznesa tehnoloģiju izstāde Riga Comm, kurā varēsim klausīties panākumiem bagātu un jaudīgu lektoru uzstāšanos.…

7 months ago

Par bērniem. Intervija ar filmas “Māsas” režisori Lindu Olti

Latvijas un Itālijas kopražojuma filma "Māsas" ir režisores un scenārija autores Lindas Oltes spēlfilmas debija.…

10 months ago

Ekspresintervija ar Ansi Bogustovu

Ansis Bogustovs ir žurnālists, producents un TV24 personība. Ekspresintervijā Ansis atklāj savas domas par kristietību,…

11 months ago

Darbinieku motivācija mazajā biznesā – četri motivācijas kvadranti

Augsta darbinieku motivācija mazajā biznesā ir vēl svarīgāka nekā lielajos uzņēmumos. Kā mēs noturēsim sev…

6 years ago

Līga Bernāte – kad ekrāns bērnu apzog, nevis bagātina

Līga Bernāte ir klīniskā psiholoģe un psihoterapeite, specializējusies bērnu attīstības jautājumos. Latvijas Universitātē ieguvusi maģistra…

6 years ago