Džons Paramai Danisaro (John Paramai Dhanissaro) dzimis Taizemes galvaspilsētā Bangkokā. Studējis datorinženieriju, iegūstot bakalaura grādu Čulalongkornas Universitātē (Chulalongkorn University) un maģistra grādu Āzijas Tehnoloģiju institūtā. Savukārt Norvēģijā ieguvis inženierzinātņu doktora grādu telematikā.
Kopš iedvesmojošas tikšanās ar Dhammakaya tempļa abatu 2005. gadā Džons Paramai sācis iesaistīties ar meditāciju saistītos projektos. Viņš tos atbalstījis, programmējot tiešsaistes platformu – meditācijas pakalpojumu, kas 120 000 cilvēku no visas pasaules ir palīdzējis balansēt savu dzīvi. 2008. gadā viņš iesvētīts par Terevadas budistu mūku Dammakaijas (Dhammakaya) templī Taizemē. Kopš tā laika viņš ir apciemojis 52 valstis, mācot cilvēkiem meditāciju.
Kādas ir jūsu bažas saistībā ar mākslīgo intelektu?
Tiem, kuri lieto un rada mākslīgo intelektu, nav morālo vadlīniju. Ja mākslīgais intelekts nokļūs sliktu cilvēku rokās, tas izraisīs lielu haosu. Savukārt, ja tas nokļūs labu cilvēku rokās, sabiedrība saņems lielus ieguvumus.
Līdz šim jaunās tehnoloģijas ir bieži izmantotas, lai valdības varētu palielināt savu ietekmi.
Es piekrītu. Tomēr tehnoloģijas ir kaut kas neitrāls un dabīgs. No lietotāja ir atkarīgs – vai tās tiks izmantotas, lai radītu labklājību citiem vai arī lai manipulētu ar citiem. Share on X
Ko mēs jau šodien praktiski varam darīt, lai ievirzītu šo kustību pareizā virzienā?
Šī iemesla dēļ es mācu cilvēkiem meditēt. Kad jūs meditējat, prāts kļūst skaidrāks. Palielinās iespēja saprātīgi rīkoties. Esmu mācījis meditāciju dažādos uzņēmumos, organizācijās un valdības iestādēs. Es ceru, ka tas radīs vairāk miera sabiedrībā.
Kādas vēl šobrīd ir aktualitātes?
Dažas mākslīgā intelekta formas ir ienākušas mūsu dzīvē jau pirms vairākiem gadiem. Tā nav jauna parādība. Tomēr jauna parādība ir mašīnu mācīšanās – kad tās mācās, lai kļūtu inteliģentākas. Mašīnu mācīšanās ir jāpārrauga. Šobrīd to izmanto dažādām vienkāršām lietām. Diemžēl ir gadījumi, kad to izmanto, lai atpazītu sejas un šantažētu cilvēkus. Pašlaik mēs esam ļoti tālu no tā brīža, kad mašīnas spētu iekarot pasauli. Es ticu – ja programmētāji trenētos, lai iemantotu mieru, sabiedrība no tā daudz iegūtu.
Vai mēs kādreiz spēsim radīt mākslīgu būtni ar dvēseli?
Es ticu, ka mēs spēsim radīt kaut ko ļoti tuvu tam, taču ne pilnībā. Dvēsele ir dāvana no visuma. To nevar radīt mākslīgi. Pat ja mēs radītu būtnes, kuras ļoti līdzinās cilvēkiem, mēs nepriecātos par iespēju dzīvot blakus robotiem.
Paldies par interviju!
Iveta Everte jau gadiem ilgi spēlē vijoli tunelī. Intervijā blogam Interesanti.eu viņa pastāstīja par savu…
Tuvojas biznesa tehnoloģiju izstāde Riga Comm, kurā varēsim klausīties panākumiem bagātu un jaudīgu lektoru uzstāšanos.…
Latvijas un Itālijas kopražojuma filma "Māsas" ir režisores un scenārija autores Lindas Oltes spēlfilmas debija.…
Ansis Bogustovs ir žurnālists, producents un TV24 personība. Ekspresintervijā Ansis atklāj savas domas par kristietību,…
Augsta darbinieku motivācija mazajā biznesā ir vēl svarīgāka nekā lielajos uzņēmumos. Kā mēs noturēsim sev…
Līga Bernāte ir klīniskā psiholoģe un psihoterapeite, specializējusies bērnu attīstības jautājumos. Latvijas Universitātē ieguvusi maģistra…