Dalies ar saviem draugiem!

Tuvojas biznesa tehnoloģiju izstāde Riga Comm, kurā varēsim klausīties panākumiem bagātu un jaudīgu lektoru uzstāšanos. Gatavojoties šim notikumam, piedāvājam interviju ar Kārli Ozolu, 220.lv Marketplace pārdošanas vadītāju, kura uzstāšanās bija viena no visaugstāk novērtētākajām iepriekšējā Riga Comm.

 

Kā sākās Tava interese par pārdošanu?

Jāteic, ka tirdzniecības nozare man ir bijusi tuva jau no bērnības – mana vecmamma strādāja audumu un vēlāk saimniecības preču veikalā, kur pamatskolas gados pavadīju diezgan daudz sava brīvā laika.

Tomēr profesionāli mans ceļš pārdošanas pasaulē iesākās pirms 10 gadiem, kad strādāju Latvijas lielākajā grāmatu izdevniecībā “Zvaigzne ABC”, kur biju atbildīgs par profesionālās izaugsmes, pašattīstības grāmatu izdošanu. Atceros, kā lasīju pašmāju pārdošanas guru Edgara Untāla grāmatas “Pārdošanas burvis” publicēšanai iesniegto manuskriptu un domāju – wow, es arī gribētu iemācīties pārdot tā kā Edgars. Tas man bija pirmais impulss.

Tad mainīju darbu un sāku strādāt B2B pakalpojumu sfērā. Tur sapratu, ka mani darbā visvairāk aizrauj komunikācija ar klientiem – iespēja viņiem nodrošināt izcilu pieredzi jau no paša pirmā saskarsmes brīža. Sapratu, ka man tiešām padodas pārdošana, un tāpēc arī pieņēmu lēmumu ar to saistīt savu profesionālo dzīvi. Un nu tajā jūtos kā zivs ūdenī.

 

Kā Tu nonāci 220.lv?

Pavisam klasiski – ieraudzīju darba piedāvājumu, pieteicos un tiku pieņemts darbā. Jāteic, ka arī šajā procesā izmantoju savas prasmes pārdošanā, jo uz pieteikumu nesaņēmu atbildi. Atradu atbildīgo cilvēku “LinkedIn” un neliku mierā tik ilgi, kamēr nebijām vienojušies par intervijas laiku.

 

Kas ir 220.lv marketplace platforma?

220.lv marketplace ir kā tirdzniecības centrs internetā, kurā ikvienam uzņēmējam ir iespējams izvietot savas preces tirdzniecībai. Šāda tirdzniecības modeļa priekšrocības – mums ir jau gatava vietne, kurā ir milzīga pircēju plūsma.

Tāpat tiek nodrošināts mārketings, klientu serviss, loģistikas un maksājumu apstrādes risinājumi. Pie tam – platforma darbojas ne tikai Latvijā, bet visās trīs Baltijas valstīs. Pasaulē tieši “marketplace” platformas ir tās, kas veido lielāko daļu no pārdošanas apjomiem e-komercijā.

 

Kādas ir Tavas prognozes par starptautisko pārdošanas platformu ienākšanu Latvijā?

Pasaule kļūst aizvien globālāka, un ir skaidrs, ka jebkuri globālie spēlētāji vēlēsies paplašināt savu klātbūtni arī Baltijas valstīs. Kamēr tas nav masveidīgi noticis, mums – lokākajiem tirgus spēlētājiem – ir iespēja stiprināt savas pozīcijas, lai neatdotu tirdzniecības nozari ārvalstu uzņēmumiem, kad tie te ierastos.

Kāpēc svarīgi, lai tirdzniecība paliek vietējo uzņēmēju rokās? Tādā veidā mūsu valstī paliks nodokļi, pieaugs darbavietu skaits un valsts kopumā būs ekonomiski spēcīgāka.

Arī mēs esam vietējie uzņēmēji, un tieši tāpēc arī veidojam savu tirdzniecības platformu, jo redzam to kā iespēju kopīgiem spēkiem būt konkurētspējīgi ar lielajām globālajām tirdzniecības platformām, kurās valdošās hiper-konkurences dēļ vietējiem uzņēmējiem ir grūti pelnīt.

 

Ko Tu ieteiktu censoņiem, kas pandēmijas laikā atvēra savu e-veikalu, bet vēlāk bankrotēja?

Katra pieredze mums kaut ko iemāca. Ja mēģināji, bet bankrotēji, tad ieguvi vērtīgu pieredzi un zināšanas. Veic rūpīgu analīzi, kas bija šīs neveiksmes pamatā, un ej uz priekšu. Kas bijis, tas bijis. Dzīvē uz panākumiem ir jāskatās ilgtermiņā, neveiksmes ir dabiska sastāvdaļa, ja mēģini kaut ko sasniegt. Jo vairāk mēģināsi ko darīt, jo lielāka arī iespēja, ka kaut kas izdosies, bet bez kļūdām to paveikt nav iespējams.

 

Ko Tu ieteiktu cilvēkiem, kuri vēl tikai apsver domu uzsākt e-komerciju, bet šaubās un baidās?

Nav viena pareizā ceļa, tāpēc padomu sniegt grūti. No manas dzīves pieredzes – nenožēloju neko no izdarītā, bet drīzāk tikai to, ko neesmu izdarījis. Mācāmies jau tieši no paveiktā (pat, ja kļūdījāmies) nevis tā, ko gribējām paveikt, bet neizdarījām, jo nobijāmies. Un, jo vairāk darām, jo gudrāki arī kļūstam.

 

Kā, Tavuprāt, izskatīsies e-komercija globālā līmenī pēc 10 gadiem?

E-komercijas loma Baltijā būtiski pieaugs. Pasaulē kopumā vēl lielāka loma būs tieši tirdzniecības platformām. E-komercijā valstu robežām būs vēl mazāka nozīme.

 

Ko Tu ieguvi no dalības Riga Comm?

Jebkurš pasākums, pieredzes apmaiņa ir iespēja paplašināt savu redzesloku – un šogad to arī izdarīju. Bija vairākas tiešām vērtīgas iepazīšanās un atkal-satikšanās. Katrā ziņā – biju patīkami iepriecināts par lielo dalībnieku skaitu kā Riga COMM kopumā, tā arī tieši manā prezentācijā.

 

Interesanti.eu aicina piedalīties Riga Comm, lai gūtu jaunus kontaktus un vērtīgas zināšanas. Skatiet informāciju: https://rigacomm.com/lv/


Dalies ar saviem draugiem!