Dalies ar saviem draugiem!

Ekstrēmi citādā pasaules uztvere

Sagrautas rūpnīcas, pamestas armijas pilsētiņas un kanalizācijas mudžekļi daudziem šķiet  biedējoši. Tomēr ir cilvēki, kas tikai tur var noķert īsteno “fīlingu.” Tie ir bradātāji. Juliāns Katkovskis (26) ar šo neparasto vaļasprieku nodarbojas divarpus gadus. “Vieniem tā ir pagātnes pētīšana vai patriotiska cieņa pret objektiem,” saka Juliāns. “Man tā ir citādāka pasaules uztvere. Galu galā – pietiekami ekstrēms hobijs. Vēl interesanti ir tas, ka, apskatot objektus, var redzēt aizmirsto pagātni un vējā palaistās iespējas, piemēram, rūsējošo Irbenes lokatoru (radaru) vai par lūžņu kaudzi tapušo rūpnīcu „Sarkanā zvaigzne.” Kāpēc gan mūsdienās netiek izmantotas padomju atstātās militārās pilsētiņas? Tā vietā tika tērēta nauda, lai celtu jaunu infrastruktūru Ādažos.”

Latvijas bradātāji apceļo Eiropu

Katram ir savi mīļākie objekti, stāsta puisis. Skrundā ir kara pilsētiņa. Elejā ir raķešu šahtas. Tad vēl ir rūpnīcas un militārās bāzes. Visinteresantākās ir tieši visbīstamākās, jo pa tumsu sazin kas var notikt. Tu sāc ar vienkāršu objektu, tad ej uz nākamo, vēl uz nākamo, tad vēl uz nākamo. Beigās vairs nav, kur doties, jo visur ir būts. Risinājums ir braukšana uz ārzemēm. Viss atkarīgs no naudas resursiem. Juliāns pats ir bijis Spānijā, kur staigājis pa pamestām muižām. Savukārt uz Latviju brauc Bradātāji | Interesanti.euciemiņi no Lietuvas un Krievijas.

Latvijā varētu būt starp simtu un diviem simtiem aktīvu bradātāju. Vēl vairāk ir tādu, kas izmēģina šo nodarbi vien pāris reizes. Aktīvajiem galvenās mājaslapas ir www.bradajumi.lv un www.diggers.lv. “Ja esi pietiekami entuziastisks, piebiedrojies man kopīgā bradājumā,” aicina Juliāns.

Urban exploration – atšķirīga pilsētas izpēte

Uz līdzīgiem pamatiem balstīta kā bradājumi, tomēr ar lielāku dalībnieku vidējo vecumu un garāku attīstības ceļu ir 2004. gadā dibinātā kustība Urban Trip. Tā ietilpst nozarē, ko sauc Urban exploration jeb Urban exploring, kas tulkojams kā kā „pilsētpētniecība“ jeb „pilsētizpēte”. Ar šo nosaukumu pasaulē darbojas gan cilvēki, kuru interese par Pilsētu kā veidojumu ir zinātniska (vēsturnieki, arheologi), gan mākslinieki (fotogrāfi, rakstnieki), gan sportisti (ekstrēmā tūrisma piekritēji, alpīnisti) un vispār jebkuri interesenti – netradicionālas vides meklētāji.

100% legālie bradātāji ar dārgo ekipējumu

UrbanTrip kustības dibinātājs Latvijā Džerijs Šterns (34) saka, ka „sākumā, tāpat kā citi, meklējām neordinārus piedzīvojumus. Taču, tā kā mūsu vidū parādījās radošo sfēru darboņi, drīz sākām savu vērtību latiņu celt augstāk. Piesaistījām Bradātāji | Interesanti.eupapildus fotogrāfus, sadarbībā ar zaļajām organizācijām organizējām projektu, kas ietvēra ceļojumu pa Latviju un tam sekojošu izstādi. Tas iepatikās tik ļoti, ka tā arī turpinājām – piesaistot vietējo un ārzemju fondu finansējumu un tā tālāk. Laika gaitā UrbanTrip ir bijušas izstādes un prezentācijas ne tikai Latvijā, bet arī Zviedrijā un Francijā. Sadarbojamies arī ar māksliniekiem no Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Somijas u.c. Tādā notikumu gaitā ir tikai loģiski, ka esam savu darbību uz visiem 100% pavērsuši legālā gultnē, piemēram, neejam tur, kur tam nevar dabūt atļauju. Var gadīties, ka tas atņem kādu piedzīvojumu daļu, tomēr par to neskumstam. Turklāt mēs kā mākslinieki visbiežāk objektos lienam ar pamatīgu kravu dažādas aparatūras, ar kuru  negribētos riskēt, bēgot no likumsargiem.”

Daži pašdarbnieki rada sliktu slavu visiem

Runājot par kolēģiem bradātājiem, Džerijs saka: „Viņu filozofija ir vairāk vērsta uz šo piedzīvojumu daļu, tai skaitā arī iekļūšanu slēgtajās teritorijās, priekšmetu “kolekcionēšanu” – tomēr šobrīd arī vairs ne tik izteikti kā pirms dažiem gadiem. Visi kļūstam pieaugušāki. Cita lieta, ka pats nosaukums ir kļuvis populārs un par „bradātājiem” sevi dēvē daudzi, kas nemaz nav tieši saistīti ar kādu kustību. Rezultātā cieš visu apvienību reputācija – ja kāds izdarījis ko sliktu, viņa attieksmi piedēvē visiem. Tomēr laba sadarbība mums ir ar Liepājas “diggeriem”, uzskatu viņus par diezgan sakarīgu apvienību ar veselīgu, pārdomātu pieeju procesam. Viņi vairāk gan pievēršas militārai vēsturei, kamēr “UrbanTrip” ir tendēti uz māksliniecisko aspektu, taču tas netraucē labi saprasties un laiku pa laikam kaut ko kopā sadarīt.”

Plašāku informāciju var iegūt http://urbantrip.lv/ un sekojot Tvitterī @urbantrip_lv.

Jēdzieni: http://urbantrip.lv/blog/?page_id=775
Ētikas kodekss: http://urbantrip.lv/blog/?page_id=41
Kustības priekšvēsture: http://urbantrip.lv/blog/?page_id=310
Nozīmīgākie projekti: http://urbantrip.lv/blog/?page_id=200

Fotogrāfijas no Juliāna Katkovska un Džerija Šterna arhīviem


Dalies ar saviem draugiem!