Autoritatīvās valstīs internets ļāvis iedzīvotājiem iepazīties ar vispusīgāku pasaules uzskatu. No otras puses, šo valstu valdības izmanto tehnoloģijas, lai pēc sava prāta ietekmētu kaimiņu zemju iedzīvotājus. Daudzos Latvijas interneta forumos līdz šim ir saimniekojuši labi apmaksāti un koordinēti interneta troļļi. Viņu mērķis – parādīt Latviju kā neizdevušos valsti un panākt, ka iedzīvotājiem kļūst vienaldzīgs mūsu zemes liktenis. Prettriecienu šīm destruktīvajām darbībām nesen sākusi dot Ingmāra Bisenieka dibinātā Elfu vienība, kuras darbībā vari iesaistīties arī tu.
Jau savos studentu gados Ingmārs Bisenieks ievērojis dažādus propagandas trikus avīzēs un televīzijā. Pēc Maidana un nemierīgajiem notikumiem Ukrainā viņš sācis aktīvi pētīt kopsakarības tajā, kā informāciju pasniedz dažādi savā starpā šķietami nesaistīti mediji, blogeri, nevalstiskās organizācijas un politiķi. Viņš nepavisam nav pirmais, kurš ievērojis – interneta komentāros bieži dominē pret Latviju vērsta nekonstruktīva retorika. Tā kritizē nevis konkrētus likumprojektus, lēmumus un amatpersonas, bet gan visu valsti un tās pārvaldi kopumā. Taču Ingmārs, kurš savulaik ilgstoši strādājis Ārlietu ministrijā, pirmais sācis koordinēt iedzīvotājus cīņā pret interneta troļļiem. Iedvesmu viņš guvis no Lietuvas interneta elfu vienības, kas darbojas jau vairākus gadus.
Kas tad īsti ir interneta troļļi? Tie ir forumu komentētāji, kuri izmanto melus un puspatiesības, cenšoties manipulēt ar sabiedrības viedokli. Daži viņu ideoloģiskās bāzes elementi:
PSRS un Staļina slavināšana
Krievijas prezidenta Vladimira Putina personības kults
Antiamerikānisms un antieiropeisms
Naids pret cilvēktiesību organizācijām, disidentiem un žurnālistiem
Citādāk domājošo apvainošana rusofobijā
Lai veiktu sabiedrības maldināšanu, interneta troļļi īsteno dažādus paņēmienus (trollingu). Lūk, pavisam nedaudzi no tiem:
Publicē komentārus ar daudziem pseidonīmiem, radot iespaidu par vairākuma viedokli
Rada sev dubultniekus, kas atbalsta “pareizo” viedokli
Oponentus provocē uz emocionālu reakciju, sakot, ka viņi ir garīgi atpalikuši, ienaidnieka aģenti u.tml.
Raksta jēlības, lai no foruma padzītu intelektuāļus
Nepatiesi apgalvo, ka paši dzīvojot “sapuvušajos Rietumos,” un tos kritizē
Publicē garus, bezjēdzīgus tekstus (flood), apzināti virza sarunu uz strīdu (flame) vai apzināti cenšas novirzīties no tēmas (off-topic)
Var atrasties tiešsaistē ļoti ilgi (algotie troļļi)
Kā tad rīkojas interneta elfu vienība? Pirmais noteikums – neielaisties emocionālās diskusijās, uz komentāru atbildot ar komentāru. Tā vietā daudz labāk ir publicēt lakoniskus tekstus, video vai saites uz pārbaudītiem, drošiem avotiem. Kamēr elfs vēl ir iesācējs, tikmēr komandas vadība seko līdzi viņa publicētajiem materiāliem. Ar laiku interneta elfa zināšanas pieaug, un viņš var darboties pastāvīgi. Cilvēki nav muļķi, diemžēl viņiem nepietiek laika, lai pārbaudītu forumos pausto apgalvojumu patiesību. Šo uzdevumu veic elfu vienība. Tās mērķis – veicināt Latvijas interneta lietotāju vispārējo zināšanu līmeni, analītiskās spējas un kritisko attieksmi pret internetā publicēto.
Kā atzīst Ingmārs Bisenieks, konstruktīva kritika demokrātiskā valstī ir atļauta un pat vajadzīga. Vienmēr var gadīties, ka negatīvu komentāru atstāj kāds sarūgtināts iedzīvotājs, kurš pauž savu dziļāko pārliecību. Tomēr laika gaitā ir samērā veiksmīgi izdevies saprast, par kuriem komentāriem ir atbildīgi interneta troļļi.
Ja tu vēlies darīt labu savai valstij un aizsargāt to pret 21. gadsimta uzbrukumiem, raksti pieteikumu uz [email protected]. Interneta elfu vienībai ir iecerētas aktivitātes sevis izglītošanai, ekspertu piesaiste un sadarbība ar ārzemju kolēģiem. Sens afrikāņu sakāmvārds vēstī: “Ja tevī pašā nav ienaidnieka, tad ārējs ienaidnieks nespēs tev nodarīt nekādu ļaunumu.” Gatavojoties Latvijas simtgadei, es aicinu aktīvus interneta lietotājus stiprināt mūsu valsti!