Dalies ar saviem draugiem!

Viņš ir vairākkārt saņēmis draudu vēstules, kurās pieprasīts pārtraukt literāro darbību, jo tā piesārņojot latviešu kultūru. Tomēr viņa dzejas pasākumi ir spējuši pulcināt lielu skaitu literatūras cienītāju. No tiem Latvijas jauniešiem, kuri sevi veltījuši dzejas mūzai, šobrīd tieši viņš ir vispretrunīgākais. Viņa vārds ir – Jānis Lūciņš jeb Jans Ikes (24).

No mazas lāsītes līdz bagātīgam dzejas lietum

Enerģiskais ventspilnieks, kurš literatūras pasaulē pazīstams ar pseidonīmu Jans Ikes, par sevi saka: „Esmu brīvības cīnītājs. Mani nevar ierobežot. Es uzvedos dabiski.” Uz kreisā pleca viņam ir vilka tetovējums. Nav brīnums, ka savam otrajam dzejoļu krājumam Jānis devis nosaukumu „Vilka gars.” Vilks ir dabas sastāvdaļa, kurš vislabāk jūtas mežā un nav bīstams, kamēr netiek izprovocēts. To, ka Jānim nav standarta domu gājiens, liecina, piemēram, pseidonīma izvēle. 2008. gadā viņš devies ceļojumā uz Lietuvu un ieraudzījis lielveikalu „Iki.” Toreiz šī lielveikalu ķēde Latvijā vēl nebija pārstāvēta. Nosaukums iepaticies, un tā no vārda Jānis Lūciņš radies pseidonīms Jans Ikes.

Jāņa Lūciņa darbības pirmsākumi meklējami 2004. gada rudenī, kad, atnākot mājās no skolas, apsēdies un sācis rakstīt. Tā tapis dzejolis „Lietus lāse.” Nākamajā gadā viņš publicējies jauniešu žurnālā „Popkorns.” Un drīz pēc tam… aizsprosts ticis pārrauts, un Jānis sāka radīt un publicēt daudzus dzejoļus. Šobrīd divos savos krājumos un 13 kopkrājumos ar citiem autoriem iespiesti apmēram 800 dzejoļi. Vēl vairāki simti dzejoļu nav tikuši publicēti.

Noturība pret kritiku nākusi tikai ar laiku

Jūs jautāsit – kas jādara, lai rastos iedvesma dzejot? Jānim tā atnāk, lasot labas grāmatas vai klausoties mūziku. Viņa mīļākie autori ir Māris Čaklais, Mārtiņš Freimanis, arī Baiba Cīrule, savukārt muzikālajā gaumē ietilpst grupas „Him” un „The Rasmus.” No latviešu mūziķiem patīk Fēlikss Ķiģelis, Andris Kivičs, Gints Cālītis un jau minētais Mārtiņš Freimanis. Citreiz iedvesma rodas, no rītiem pastaigājoties ar suni Tofiku. Tādos brīžos telefonā tiek pierakstīta galvenā ideja, kura mājās tiek apstrādāta un pārtop dzejolī. Parasti Jānis ceļas ap 10:00 un pie datora pavada ilgas stundas, dažkārt pat līdz 01:00.

Portālā Draugiem.lv Jānim ir ap 3900 draugu. Atbalstītāji un fani paši viņu atrod. Bet tāpat arī kritiķi. Agrāk viņš ļoti pārdzīvojis kritiku. Vairākas reizes pat ir nosolījies vairs nekad, nekad nerakstīt dzeju. Tomēr ticis galā ar šiem pārdzīvojumiem, un 2012. gadā izdevis savu pirmo autorgrāmatu „Kā tuvība smaržo.”

Jans Ikes labprāt aicina sadarboties

Savukārt 2013. gada 10. novembrī dienas gaismu piedzīvojusi otrā autorgrāmata „Vilka gars.” Tā ir lieliski noformēta. Katram dzejolim blakus ir ilustrācija. Kopā grāmatu ilustrējuši 38 zīmētāji, liela daļa no tiem – Lielvārdes Mākslas skolas audzēkņi. Grāmata izdota www.managramata.lv un nodrukāta Ogres tipogrāfijā.

Brīvajā laikā Jānis spēlē ģitāru un fotografē, kā arī raksta atziņas. Puisis nedomā apstāties pie sasniegtā. Viņš ir paredzējis palīdzēt Ventspils dzejniecei Ilgai Bernicai izdot viņas pirmo autorgrāmatu. Otrs projekts ir – piesaistīt zīmētājus, mūziķus un dzejniekus un izveidot multifunkcionālu pasākumu, kas liks domāt par meža saglabāšanu un atjaunošanu. Tālākā nākotnē viņš ir parezējis izdot atziņu krājumu un dzejoļu grāmatu bērniem, kā arī ieskaņot savus dzejoļus portālā YouTube. Turklāt drīzumā iznāks viņa oficiālā mājaslapa: http://www.jansikes.lv/


Dalies ar saviem draugiem!