Dalies ar saviem draugiem!

Es piederu tiem jauniešiem, kuriem vienas no skaistākajām mūža atmiņām saistās ar dalību Rīgas Skolēnu domē (RSD). Šī organizācija nešķistu tik lieliska, ja tajā savu darbu nebūtu ieguldījusi Baiba Vārna. Strādājot par Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Jaunatnes nodaļas galveno speciālisti, viņa līdzdarbojās daudzu jauno līderu veidošanās procesā. Šajā rakstā piedāvāju dažus fragmentus un atziņas no sarunas ar Baibu Vārnu.

#1 Kad 2003. gada janvārī Baiba Vārna uzsāka darbu Rīgā, neviens vēl nenojauta, ka turpmāko 12 gadu laikā tiks izmainītas daudzu jauniešu dzīves. Rīgas Skolēnu dome bija vien nesen nodibināta. Jauno līderu kalves darbības principi tikai formējās un dažādu apstākļu sakritības dēļ Baiba kļuva par nozīmīgu atbalstu attīstībai pozitīvā virzienā.

#2 Kā saka pati Baiba Vārna, “par līderi var kļūt, citus atbalstot, kopīgi rīkojoties un nākot ar savām idejām.” Šo gadu laikā RSD – Rīgas skolu pašpārvaldes apvienojošajā organizācijā – ar Baibu sadarbojušies vairāk kā 1000 jaunieši, no tiem īpaši atmiņā palikuši aktīvākie kādi 150 jaunieši. RSD viņiem devusi iespēju komunicēt, uzticēties un atbalstīt citam citu. Organizācijas patiesā misija ir – dot skolēnam iespēju kā inkubatorā apgūt reālajai dzīvei vajadzīgās lietas, ko nevar iedot mācību stundās. Veidot pasākumus un plānot savu laiku. Rast iespēju nākt ar savu ideju, kopīgi rīkoties tās īstenošanā un saprast, kas ir un kas nav paveicams.

Baiba Vārna un Rīgas Skolēnu dome | Interesanti.eu#3 “Šo gadu laikā esmu kļuvusi jaunāka,” saka Baiba Vārna. Vēl viņa atzīst, ka katrā RSD Valdes sastāvā ir bijuši skolēni, kuri sagādājuši patiesu prieku ar savu izaugsmi. Gada sākumā viņi lēni un kautrīgi uzsākuši darbošanos, bet vēlāk kļuvuši uzņēmīgi un spējīgi. RSD ir dzīves skola, kurā ir atļauts mēģināt un kļūdīties. Tieši tie skolēni, kuri centušies un pieļāvuši kļūdas, visvairāk ir ieguvuši no Baibas. Jo ar citiem, kuriem viss veicies, viņa ir komunicējusi mazāk un mazākā mērā nodevusi savu pieredzi.

#4 Lai gan netrūkst pozitīvu izņēmumu, RSD pirmajos gados jaunieši pārsvarā bijuši ambiciozāki nekā šobrīd, novērojusi Baiba Vārna. Viņi mazāk padevušies grūtību priekšā un vairāk ieguldījuši savu darbu, lai sasniegtu iecerētu. Pēdējos gados dažiem pietiek ar to vien, ka ir tikuši ievēlēti amatā; šķiet, ka paraksts par amata pienākumu veikšanu neko daudz nenozīmē. Tas varētu būt saistāms ar vispārējām tendencēm sabiedrībā. Tomēr allaž ir bijuši jaunieši, kas stājušies pretim šīm tendencēm. No viņiem Baibai visvairāk aizdomāties un saskatīt sakarības likuši Kaspars Bikše, Mārtiņš Lukašēvics, Madara Šmite, Andrejs Kozlovs, Kristīne Krāmere, Arnolds Brūders, Māris Resnis, Māris Lagzdiņš, Aldis Rudzītis un Nils Īle.

#5 Pēc profesijas esot matemātikas skolotāja, Baiba Vārna uzskata, ka šī brīža situācijā izglītības sistēmu nopietni uzlabot nevar. Kamēr būs pašreizējie standarti, būs arī pedagogi, kas tos centīsies sasniegt par visu varu, uzskatot, ka svarīgas ir tikai zināšanas. Taču mūsdienās izdzīvo tie, kam ir savs viedoklis un kuri zina, kā ko var atrast un kā vienu vai otru likumu pielietot. “Iespējamās misijas” skolotāju ir par maz, jo viņi nespēj gana atbalstīt savus kolēģus. Pašreizējo sistēmu var aizstāt tikai cita liela sistēma. Bet kas to veidos, ja ministri un politiķi mainās, katrs ienes kaut ko jaunu, bet nespēj īstenot līdz galam?

#6 Brīvajos brīžos Baibai Vārnai patīk tādas nodarbes kā fotografēšana, dejošana un laika pavadīšana pie jūras. Ļoti patīk gatavot, it īpaši, ja ir labs garastāvoklis. Mīļākais ēdiens ir nēģu maizītes. Viņa priecājas par katru iespēju, kad var dienu sākt ar saullēkta aplūkošanu. Kaut ko strādājot, patīk klausīties grupas “Rammstein” mūziku, bet citreiz – relaksējošu mūziku ar dabas skaņām, saksofonu un klavieres. No grāmatām visvairāk patīk V. Siņeļņikova darbi un lasāmviela par šķietami neizskaidrojamām lietām. Baiba tic Visuma likumiem un tam, ka pati veido savu dzīvi. Ar viņu notiekot tikai tas, ko pati ir gribējusi domās, runās vai darbos.

#7 Attiecībā uz sasniegumiem, ar kuriem visvairāk lepoties – tie Baibai Vārnai pirmkārt ir viņas trīs nu jau lielie dēli. Tad vēl arī karjeras centra Baiba Vārna un Rīgas Skolēnu dome | Interesanti.euizveidošana un savulaik kopā ar kolēģi izveidotais mācību līdzeklis matemātikā pamatskolai. Un, protams, 12 gadu garumā sniegtais atbalsts Rīgas Skolēnu domei, ieskaitot Jauniešu mēneša īstenošanu pēdējos septiņus gadus. Savukārt attiecībā uz nākotni Baibas skaistākais sapnis ir izveidot vietu pie jūras, kur ik pa laiku uz trijām dienām varētu ierasties jaunieši, kas vēlas iepazīt sevi un saprast, ko vislabāk darīt savā dzīvē.

Lūk, dažu jauniešu Baibai Vārnai veltītās atsauksmes no Rīgas Skolēnu domes semināriem:

“Paldies par šo semināru, paldies par katru sēdi, par katru dienu un mirkli. No tevis tikai iedvesmoties un mācīties.”

“Tava radošā domāšana, mazliet trakās idejas, smiekli un kopā pavadītais laiks iedvesmo. Paliec mūžam jauna, jo pieaugušie nav tik interesanti.”

“Tu man esi kļuvusi par otru mammu, un RSD – par otru ģimeni.”

“Nepazaudē bērnu sevī! Tas trakums un radošums ir kaut kas lielisks. Paldies, ka tu esi, labāku konsultantu nevar vēlēties!”

“Apmēram kā Džeimss Bonds ir visai pasaulei, tu esi mums. Tev ir visi vajadzīgie slepenie ieroči, un tieši tu viņus māki pielietot īstajā laikā.”

“Lai arī esmu RSD tikai nelielu brīdi, esmu jau paspējusi tevi iepazīt kā ļoti foršu cilvēku, kas mums visiem dod iedvesmu un pasargā mūs savā paspārnē. Mēs, tavi vārnulēni.”

“Tu esi lielisks un entuziastisks cilvēks. Ko gan mēs bez tevis darītu?”

“Ar ideālu līdzsvaru starp humoru un nopietnību tu esi spējusi iegūt tik daudzu jauniešu cieņu un mīlestību.”

“Paldies, ka esi mūsu RSD atbalsts, mūsu RSD mamma!”

“Tu man atgādini manu mammu, kuru es ļoti mīlu un cienu.”

“Tu iemāci jauniešiem darīt vairāk, redzēt vairāk, just vairāk.”

“Tu dāvāji man motivāciju darboties projektā un RSD, jo es redzēju nebeidzamu pozitīvisma plūsmu tevī!”

Bloga raksts “Rīgas Skolēnu dome – jauno līderu inkubators:” šeit

Rīgas Skolēnu domes mājaslapa: šeit

 Baibas Vārnas profils vietnē Facebook: šeit

Baibas Vārnas profils vietnē Twitter: šeit

Raksts tapis sadarbībā ar: www.e-avize.lv

 


Dalies ar saviem draugiem!